Erdoğan’dan vatandaşlık açıklaması

0

Şanlıurfa’da düzenlenen bir toplu açılış törenine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı konuşmada Türkiye’deki kamplarda bulunan Suriyeli ve Iraklıların bir kısmına vatandaşlık verileceğini söyledi.

Türkiye’de buşunan Suriyeli ve Iraklılara vatandaşlık verilmesi hakkında “Bu gelen Suriyeli, Iraklı, kamplarda, kampların dışında…Bunlar içerisinde şu anda İçişleri Bakanlığımız bir çalışma yürütüyor ve bu çalışmayla bunların bir kısmını bütün incelemeler yapıldıktan sonra vatandaşlığımıza da alacağız” diyen Erdoğan, Suriyeli ve Iraklılar içinde çok iyi yetişmiş insanların; mühendislerin, avukatların ve doktorların bulunduğunu da belirtti.
Ayrıca Erdoğan konuşmasının devamında, “Bunlardan istifade edelim. Sağda solda kaçak olarak çalışmaktansa vatandaşımız olarak, bu milletin bir evladı olarak çalışsınlar” dedi.

Vatandaşlık konusu Temmuz ayında da gündeme gelmişti…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Temmuz ayının başında Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık verilebileceğini ve İçişleri Bakanlığı’nın bu konuyla ilgili çalışma yürüttüğünü söylemişti.

Erdoğan açıklamasında, vatandaşlığın hangi koşullarda verileceğini ya da yürütülen çalışmanın Türkiye’deki tüm Suriyelileri kapsayıp kapsamadığını belirtmemişti.

Vatandaşlık konusu, uzun süre Türkiye’nin ve sosyal medyanın gündemini meşgul etmişti. Gazetelerin manşetlerine taşınan konuya, sosyal medyadan da tepkiler gelmişti.

Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi’nden Doç. Dr. Murat Erdoğan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Üç milyon insanı böyle bir anda vatandaşlığa almak? Dünyada bunun bir örneği daha yok” demişti.

Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği’nden İbrahim Kavlak da mevcut yasaların Suriyelilere vatandaşlık verilmesine imkân tanımadığını belirtmişti.

CEVAP VER