KPSS Puan Sistemi Değişti

0
KPSS Puan Sistemi Değişti
KPSS Puan Sistemi Değişti

KPSS Puan Sistemi Değişti KPSS Puan Türleri 2016 2017  Puan Sistemi Üzerinde Yapılan Değişiklik Adayları Etkileyecek. Kamu Personeli Seçme Sınavı puan sisteminde yapılan değişiklikler..

Bugün itibariyle yapılan değişiklikle ÖSYM KPSS puan sistemi ve puan hesaplanmasını değiştirdi. Yapılan değişiklikle birlikte adayların hazırlık stratejilerini gözden geçirmeleri makul olacak. Puan türleri yeni sistemde nasıl hesaplanacak öğrenmek için tıklayınız.

KPSS Puan Sistemi Değişmeden Önce Geçerlilik Süresi Değişmişti :

2016 yılının başında geçerliliği 2 yıl olan Kamu Personeli Seçme Sınavı puan türlerinin her yıl sorular özdeş olmaması sebebiyle haksızlık yarattığı söylenmiş ve geçerliliği bir yıla indirilmişti. Adaylar bu yıl ilan sayısının az olması ve OHAL sebebiyle kurumların ilana çıkmamasından şikayetçiler. Yakın zaman önce geçerliliklerin tekrar 2 yıla çıkması için imza kampanyası dahi başlatıldı .

puan-sistemi

Yabancı Dil Sınavının Puan Türleri Üzerindeki Etkisi Belirgin Şekilde Azaldı !

Eski sistemde YDS’ye girmeden 90’a yakın puan türleri hesaplanamazken yeni sistemde yds etkisi önemli şekilde azaldı. Bazı kurumların personel yönetmeliklerinden yds şartını kaldırdığınıda hesaplarsak yabancı dile yapılan yatırım boşa gitti denebilir. A kadro mesleklerden olan uzman ve müfettiş kadroları için yds c seviye zorunlu ancak uzman yardımcısı ve müfettiş yardımcısı kadroları için kurumlar genelde zorunlu tutmuyor.

Puan Sistemi  P 35’i Etkiledi Mi  ?

Adayların en çok merak ettiği ve Gelir Uzman Yardımcılığı alımının yapıldığı p35 puan türü yeni puan sistemi içersinde şu şekilde :
p35 ağırlıkları

gk %10
gy %10
hukuk %30
uluslararası ilişkiler %50

Yeni Puan Sistemi Ne Zaman Uygulanacak ?

Puan Sistemi 2017 Kamu Personeli Seçme Sınavı ile birlikte uygulanmaya başlayacak , adayların 2016 puanları değiştirilmeyecek .

Konuya ilişkin sorularınız için forum.tercihiniyap.net adresinde ki başlıktan faydalanabilirsiniz.

PAYLAŞ

CEVAP VER