SOSYAL GÜVENLİK MÜFETTİŞ YARDIMCILIĞI

1

 

Sınava KPSS p-118 puan türü ile başvurulmakta ve evvel ki senelere baktığımızda 85+ puanın altına inmemektedir. Bu yılın da ilk ilanlarından birisi olması nedeniyle yine yüksek kapatarak, tepelere hitap edeceği muhakkaktır. Ancak test sınavından çıkmış arkadaşlarımızı nispeten zorlayabilecek yanları olan bir sınavdır. O yüzden güzel ve özel bir hazırlık gerektirmektedir.

Öncelikle sınava bir bakalım;
Sınav iki oturum 6 bölümden oluşmaktadır;

Hukuk; Anayasa Hukuku, Medeni Hukuk(Aile/miras hariç), Borçlar Hukuku, Ticaret Hukuku, İdare Hukuku, İYUK, Sosyal Güvenlik ve İş Hukuku
İktisat; İktisat Teorisi, Mikro İktisat, Makro İktisat, İktisadi Analiz, İktisat Politikası, Para Teori ve Politikası, Uluslararası İktisat, Türkiye Ekonomisi, Güncel Ekonomik Sorunlar
Maliye; Maliye Teorisi, Kamu Gelirler, Kamu Harcamaları, Kamu Borçlanma, Bütçe, Maliye Politikası, Vergi Hukuku ve Türk Vergi Sistemi
Muhasebe; Genel Muhasebe, Mali Tablolar Analizi
Kompozisyon; Güncel Sosyo-Ekonomik Olaylar.
Yabancı Dil.

Arkadaşlar öncelikle sınavın muadillerine göre daha yoğun bir müfredatı var, o yüzden daha çok yönlü hakimiyet gerektiriyor. Bu yüzden doğru bir şekilde hazırlık yapmak gerekli. Öncelikle size bir ipucu olarak şunu verebilirim. Konu yelpazesinin genişliği, ayrıntıya inme gerekliliğini nispeten azaltmaktadır. Bu şu demek; Her konu hakkında genel çerçeveye dair bilgi sahibi olmak, çok ayrıntı bilgileri bilmesek bile ana başlıkları çok iyi bilmek. Bu yüzden arkadaşlar yapmanız gereken en önemli şey, bir an önce bilginizin zayıf olduğu alanlarda bilgi sahibi olacak çalışmayı yapmak ve eski bilgilerinizi tazeleyerek yazacak düzeye çıkabilmek. Sınava kadar oransal olarak bilgi düzeyinizi her alanda artırmanız çok elzem. Çünkü Klasik usulde yapılan sınavda her alanda 60 puanı, toplamda ise her dersin ortalamasında 70 puanı aşmanız gerekmekte. Ve Çan düzeni de yok. Yani ne yaptıysanız o sizin puanınız olacaktır.

Çalışma usulü olarak biraz fikir verebildikse kaynaklardan bahsedelim biraz da;

Öncelikle sınava az bir süre var, bu yüzden elinde bahsettiğim kaynaklara sahip olmayan ve çalışmamış olanlara tavsiyem ellerinde ki kaynakları en iyi biçimde tekrar etmeleridir. Bu yeni kaynaklara adapte olmaktan daha verimli olacaktır kısa vadede.

Hukuk;

Anayasa, İdare, İYUK – Ahmet NOHUTÇU
Medeni – Borçlar; Tan Tahsin ZAPATA
Ticaret Hukuku; Ayşe SARICA
İş Hukuku için; 4857 Sayılı İş kanunu
Sosyal Güvenlik Hukuku için; 5510 Sayılı Kanun okunmalı.

İktisat;

Mikro İktisat; Erdal Ünsal
Makro İktisat; Erdal Ünsal veya Tufan Samet Özdurak
Para Teori ve Politika; Abuzer Pınar (Klasik sınavlar için Kırmızı kitap)
Türkiye Ekonomisi; Yasin Çoban
Uluslararası İktisat; Kendi notlarınızı okumanız kâfidir.

Maliye;

Maliye- İsmail Engin
Vergi Hukuku + TVS; Nurettin Bilici
Maliye Politikası; Abuzer Pınar.

Muhasebe;

Altyapısı iyi olanlar direkt olarak çözümlü klasik kitaplara yönelmeliler. VDK için yaptığımız öneriler geçerlidir.

Ercan Beyazıtlı, İlhan Kılıç, Orhan Sevilengül

Kompozisyon;

Mahfi Eğilmez ve Fatih Özatay yazıları başta olmak üzere ekonomi makaleleri okunmalıdır. Ayrıca Daron Acemoğlu, Sadun Aren gibi iktisatçıların kitaplarına göz atılmalıdır. İktisat ve Maliye bilimlerini birlikte yoğuracak kıvama gelinmelidir.

İngilizce;

Sınavda cümle sıralama, basit boşluk doldurmalar ve bir küçük paragraf çevirisi ile yapılmaktadır. Format değişmezse eğer yine böyle bir oturum ile karşılaşacaksınız. Altyapısı gramer bilgisi olanlara önerim, kelime çalışmaları yapmaları. Bu onları sınavda bir nebze taşıyacaktır. Altyapısı zayıf olanlara önerim ise, en azından baraja yaklaşabilecek kadar çabalamalarıdır. Çünkü geri kalan alanlardan yaptıkları ziyan olacaktır. Buna mahâl vermemek için biraz çabalamanız gerekmekte.

Arkadaşlar Meslek Mensupları Ankara Başkanlık ve İstanbul, İzmir Grup Başkanlıklarında görev yapmakla beraber, taşra il müdürlüklerine, turneye gitmektedirler. Turnelerde her türlü imkan onlara sunulmaktadır. Bu turneler 3 ila 6 ay sürebilmektedir. İş yükü denetmenlik mesleğine göre daha azdır. Ancak özlük hakları denetmenlikten daha iyidir. 3600 ek gösterge sahibidir ve şu an için tüm teftiş meslekleri gibi 3700 tl civarında bir kazanç elde etmektedir.

PAYLAŞ

1 YORUM

  1. Merhaba maliyede önerdiğiniz İsmail Engin – Maliye themis maliye kitabı mı yoksa Maliye Ders Notları – Fatih Saraçoğlu, İsmail Engin, Haydar Lütfü Ejder kitabı mı acaba?

CEVAP VER